Dijagnostika

Ultrazvučni pregledi

Abdomena, Grudnog koša, Štitaste žlezde, Vrata, Glave, Tetiva, Zglobova

Ultrazvuk kao dijagnostički metod zauzima sve bitnije mesto u dijagnostici oboljenja kućnih ljubimaca. To je neinvazivna metoda kojom možemo doći do podataka o stanju unutrašnjih organa abdomena, grudnog koša, vrata, zglobova, mozga i površinskih struktura. Zasniva se na upotrebi ultrazvučnih talasa različitih frekvencija. Ultrazvučno vođeno se mogu izvesti i uzorkovanja tkiva i telesnih tečnosti za patohistološka ispitivanja, citologiju ili mikrobiologiju. Ultrazvučno vođeno možemo uzimati uzorke urina, žučne kese kao i vršiti dijagnostiku i drenažu abscesa.

Priprema za pregled obuhvata gladovanje u trajanju od 6 do 12 sati uz slobodnu konzumaciju vode. Za pregled je potrebno ošišati regiju koja se pregleda. Pacijent leži u levom ili desnom bočnom položaju ili na leđima, a ukoliko stanje to zahteva, pregled se može vršiti i na stojećem pacijentu. Pregled je potpuno bezbolan i traje zavisno od indikacije, ali obično do 10 minuta, po potrebi i duže.

Ukoliko je životinja agresivna ili uznemirena, pregled se može izvršiti i u sedaciji, ali ona obično nije potrebna.

Ehokardiografska dijagnostika

Ehokardiografska dijagnostika (ultrazvuk srca) je neinvazivni dijagnostički postupak prilikom kog vršimo pregled srca i služi nam za postavljanje što preciznije dijagnoze stečenog ili urođenog oboljenja srca. Ehokardiografski pregled je bezbolan i ne zahteva posebnu pripremu. Za pregled je potrebno uklanjanje dlake u levom i desnom pazušnom prostoru i pozicioniranje psa u levi ili desni položaj na posebnom stolu za kardiološke preglede. Najneprijatniji deo pregleda je potreba da pas leži određeno vreme u bočnom položaju, ali većina pasa dobro reaguje na taj položaj. Izuzetno, u situacijama kada imamo veoma uplašene ili agresivne životinje pribegavamo laganoj sedaciji, da bi pacijentu pregled bio manje stresan.

Radiološka dijagnostika (uskoro)