Specijalistički internistički pregled predstavlja pregled koji ima za cilj postavljanje dijagnoze ili liste diferencijalnih dijagnoza. Sastoji se iz fizikalnog pregleda, EKG-a, ultrazvučnog pregleda abdomena i davanja preporuke i terapije. Ukoliko se ukaže potreba, preporučuju se i dodatne analize u cilju postavljanja što preciznije dijagnoze.
Kardiološki pregled je neizostavni pregled prilikom sumnje na prisustvo urođenih srčanih mana kod mladih pasa kao i prilikom sumnje na prisustvo oboljenja srca starijih životinja. Preporuka je da se pacijentima straijim od 7 godina vrše preventivni kardiološki pregledi jednom godišnje. Prisustvo srčanog šuma, pojačanog zamaranja, otežanog disanja ili kašlja kroz duži vremenski period, samo su neke od indikacija za kardiološki pregled.
Određene rase pasa su predisponirane na prisustvo određenih oboljenja, te se stoga kod tih rasa savetuju i češći kardiološki pregledi. Primer toga su dobermani sa svojom sklonošću ka razvoju dilatirane kardiomiopatije (eng: DCM) ili kavalirski španijeli kralja Čarlsa sa predispozicijom za nastanak oboljenja mitralnih zalistaka.
Kvalitetan kardiološki pregled obuhvata fizikalni pregled sa auskultacijom srca i pluća, merenje krvnog pritiska, EKG i ultrazvučni pregled srca.
Preporuka je da se pre svakog kardiološkog pregleda uradi RTG snimanje grudnog koša u najmanje dve projekcije, kao i analiza osnovnih hematoloških i biohemijskih parametara. Kod pasa preporučujemo i testiranje na bolest srčanog crva u sklopu pripreme za pregled i testiranje ondređenih biohemijslih parametara karakterističnih za srčani mišić (troponin I i NT-proBNP).
Kardiološki pregled ne zahteva nikakvu posebnu pripremu. EKG se radi u ležećem desnom bočnom ili stojećem položaju, dok je za ultrazvuk srca potrebno ošišati levi i desni pazuh i da pacijent leži u levom i desnom bočnom položaju, na posebnom stolu za kardiološke preglede.
Celokupan pregled traje oko 30 minuta.
U većini situacija se vrši na svesnoj životinji. Sedaciji pribegavamo u situacijama kada se radi o agresivnim ili uznemirenim pacijentima.
Ortopedski pregled se sprovodi u slučajevima sumnje na prisustvo oboljenja koštano - zglobnog sistema. Zasniva se na određenim dijagnostičkim testovima radi utvrđivanja tačne lokalizacije i tipa promene. Nakon pregleda se daje savet za dalju dijagnostiku koja najčešće uključuje radiološku ili ultrazvučnu dijagnostiku određene regije, kao i za adekvatnu terapiju oboljenja.
Dermatološki pregled se sprovodi u svim onim situacijama kada vaš ljubimac pokaže određene simptome oboljenja kože ili dlake. Dermatologija je veoma kompleksna iz razloga što oboljenja kože vrlo često nisu primarno kožnog porekla, već su samo propratna manifestacija oboljenja drugih organa i sistema organa. Vrlo često se kožne promene javljaju u sklopu raznih endokrinih oboljenja, ali neretkoi se povezuju i sa raznim poremečajim aponašanja ili metaboličkim poremećajima raznih organa.
Dermatološki pregled se sastoji iz uzimanja detaljne istorije oboljenja, fizikalnog pregleda i određenih specijalnih metoda dijagnostike kao što su uzimanje briseva, uzoraka dlake, kože skarifikata i dr. Nakon pregleda se daje mišljenje i preporuka za dalju dijagnostiku i terapiju.
Neurološki pregled se sprovodi kod sumnje na prisustvo oboljenja mozga, kičmene moždine ili perifernih nerava. Postoji veliki broj neuroloških oboljenja kod pasa i mačaka i zbog toga je dijagnostika često veoma izazovna i zahteva upotrebu velikog broja resursa i dijagnostičkih procedura. Svaka dobra dijagnostika neuroloških oboljenja počinje dobrim neurološkim pregledom koji se sastoji iz pregleda očuvanosti tzv. kranijalnih nerava i određenih manifestacija neurološkog oboljenja na periferiji, u smislu ispitivanja refleksa, stava i posebnih dijagnostičkih testova. Ukoliko se ukaže potreba, predlažu se i druge dijagnostičke procedure koje za cilj imaju preciznije postavljanje dijagnoze ili isključivanje oboljenja drugih sistema organa koji mogu dati neurološke manifestacije bolesti.